Woda „życia” na wyprawie…jak zdobyć?…

Jakie narzędzia będą niezbędne dla 4×4…
29 września 2017

Woda „życia” na wyprawie…jak zdobyć?…

Po wielu konsultacjach i czytaniu wielu relacji i opinii postanowiłem zakupić dla celów mojej podróży filtr. Jak wszędzie mówią –  najlepszy na rynku: Katadyn Pocket firmy Katadyn North America Inc. „Filtr do zadań specjalnych”. Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne: bardzo starannie wykonane, poręczne i nieduże gabarytowo. Idealnie leży w dłoni. W sakwie, jaką otrzymałem przy zakupie, wykonanej z kordury, znajduje się wężyk z bardzo miękkiego silikonu, zakończony filtrem wstępnym(chodzi o jakieś drobinki, glony) z neoprenowym pływakiem. Jest także miernik grubości elementu filtrującego smar do tłoczyska oraz bardzo szorstka gąbka do czyszczenia zewnętrznego wkładu ceramicznego. Są również zapasowe uszczelniacze na tłok i oringi. Mam go w ręku i pierwsza myśl:  sprawdzić działanie.

Mieszkam w Warszawie, przez którą przepływa Wisła. Rzeka do niedawna dość brudna do tego stopnia, że nie zalecano spożywania ryb złowionych w niej. Czyli czystość w najgorszym wydaniu. Idealna woda, by można było w pełni sprawdzić działanie i zalety filtra. Następnego dnia wsiadłem w samochód i ruszyłem nad rzekę. Posiadam w swoich zasobach do podróży ekspres do kawy samochodowy (opiszę go w innym artykule – jak dla mnie – nieziemski!!!), czyli wypad nad rzekę w celach rekreacyjnych. Szczerze mówiąc to sceptycznie trochę bylem nastawiony do tego pomysłu, ale jeśli Sławek Makaruk – podróżnik po Amazonii –  mówi, ze korzysta z tego filtra w tamtym rejonie świata, to cóż taka  rzeczka jak Wisła może zrobić. Uzbroiłem filtr w rurki silikonowe, zaciągnąłem wodę i mam pierwsze własne filtrowanie. Dla porównania wziąłem ze sobą transparentne kubki jednorazowe i wzrokowa ocena czystości była bardzo jednoznaczna. W jednym kubku coś brunatnego ,w drugim czysta woda. Oczywiście wypiłem z ciekawości filtrowany płyn i woda była pyszna – bez zapachów,  z lekkim słodkawym posmakiem(wynika to z tlenku srebra, który niweluje wirusy i bakterie). Zastanawiałem się, jako niedowiarek, kiedy będę musiał szybko jechać na pierwszą stację benzynową, by skorzystać z WC…. No i tu powiem, że nic takiego się nie wydarzyło. Zrobiłem jeszcze kawę, wypiłem i wszystko było OK! Stwierdzam na podstawie własnych obserwacji, ponieważ używałem go później kilka razy, że żadnych dolegliwości brzusznych nie miałem. Czerpałem wodę z różnych „źródeł”, a nawet i z kałuży i wszytko było super!

Chciałbym polecić podróżnikom ten filtr. Jest świetny po prosu!!! Obecnie jest na stałe w moim samochodzie i gdzie bym się nie ruszył, wiem, że mam możliwość zaopatrzenia się w wodę. A to w niektórych przypadkach jest „wodą życia”. Myślę, ze każdy podróżnik powinien być zaopatrzony w tego rodzaju filtr. Może cena może odstraszyć, ale uważam, że za taką jakość, która zapewni ewentualne przetrwanie, warto zapłacić! Ja nie żałuję żadnej złotówki!!!

Katadyn Pocket jest najbardziej trwałym mikrofiltrem na rynku i jedynym filtrem na który otrzymujecie 20 Lat Gwarancji. To także jest wielka zaleta. Niezwykle wytrzymały, dla 1-4 osób, czyli dla całej załogi na wyprawę. Idealny do długotrwałego, intensywnego używania nawet w ekstremalnych warunkach.
Ten filtr produkowany jest niezmiennie od wielu lat i dowodzi swojej niezawodności w śród entuzjastów outdooru, profesjonalistów i służb wojskowych.

Poniżej parę technicznych informacji z karty technicznej produktu.

Technologia:

  • filtr ceramiczny (pory o średnicy 0,2 μm = 0,0002 mm); filtrowanie za pomocą pompki
  • obudowa i mechanizm filtra wykonany jest ze wysokogatunkowego aluminium i stali nierdzewnej

Działanie:

  • usuwa bakterie, pierwotniaki, cysty, glony, zarodniki, osady oraz wirusy związane z cząstkami o średnicy pow. 0,2 μm.
  • redukuje zawartość cząstek radioaktywnych.

Wydajność: ok. 1l /min

Żywotność: do 50 tys. l, w zależności od jakości filtrowanej wody

  • Waga: 550 g
  • Wymiary: 24 x 6 cm
  • 20 LAT GWARANCJI-

* gwarancje obejmuje filtr bez wkładu ceramicznego którego żywotność oszacowana jest na 50 tys. litów

Sprawdzony na żywym obiekcie,na mnie 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: